YENİ MATERYALLER & KİTAPLAR"Akıllı Kitaplar" numara 2. Bu zamana kadar Supersonik çocuk yetiştirme, 10 adımda ultrasonik zeki çocuk gibi isimleri olan her türlü eğitici - öğretici, kitap&cd' lerinden uzak durdum. Son derece antipatik geliyorlar. Bu kitap serisini aylardır görüp görmemezlikten geliyordum. Bayıldığım bir mağaza var bir alışveriş merkezinde:ANNE. Bir sürü ithal alet, edavat, kukla, oyuncak vs. Bu kitapların yurtdışı versiyonlarını orada görmüştüm ama -malum devir ekonomi devri- alamamıştım. Geçenlerde bir başka yerde açık bir halde görünce bir bakayım dedim ve Alpi elinden bırakmıyor. Bu, anneannesinin hediyesi oldu. Seriyi en kısa zamanda tamamlayacağım.

Ahşap "ilişki kurma" kartlarımız. Bir türlü şeytanın bacağını kıramadılar. Henüz Alpi&kartlar arasında herhangi bir yakınlaşma yok! Zamanla inşallah..Son gözdelerimizden biri. Alpi' nin doğumuyla taraf değiştiren eski dostum Sevda' nın hediyesi.Bu ahşap puzzlelar da Alpi' nin kaplumbağalı arkadaşı Sevda' dan.Rif Baba' nın pek tercih etmediği, genelde tarafımdan Alpi' ye okunan hikaye kitabımız. Bazı hikayeler O' nun yaşını aşıyor. Fazla kıssadan hisse.. Yanlış bir seçim yapmışım, abartmışım:( 4.5-5 yaşlarında okunmak üzre özenle saklanacak.1, 2-3 yaş çocuğunu okumuştum. Sade bir anlatımı var. Okurken sıkılmıyorsunuz. Bi elinde kahve, bir çırpıda okunup bitirilenlerden. Ama örneklemelerle akılda kalıcı.Ucuzluktan faydalanıp deneme amaçlı aldığımız klasiklerimiz. Pek bi sevdik. Tuvalete bile taşıyor yanında. Genelde Rıf Baba' dan dinlemeyi seviyor.Bunlar da bir önceki seri tutunca aldığımız biraz daha kapsamlı klasikler. İki seri de kısaltılmış masallardan oluşuyor ve Alpi de sıkılmıyor. Yaşına göre bir "Alis In Wonderland" bulsam diyorum ama sonra iskambil kartlarının tutumunu açıklamak problem olacak, vazgeçiyorum.Bu tedbir, önlem vs içerisinde yapılabilecek super aktivitenin Türkçe' deki karşılığı nedir bilmiyorum ama biz bunu çok sevdik. Alpi' yle devamlı batırıp çıkartıyoruz. Örnek resimler de çıkıyor içinden.İşte benim favorim:)) Aldığım günden beri bazen evde iki tane 2 yaş çocuğu var ve bireysel takılıyorlarmış gibi oluyoruz. Hayalgücü kullanmak da yok. Direkt bakıp sayaa sayaa kutudaki örneklerin aynısını yapıp bi de matah bi halt işlemiş gibi sırıtıp Alpi&Rıf Baba' dan "Aferin" bekliyorum. Hatta bir keresinde kendimi nasıl kaptırdıysam Alpi hinlik yapıp arkamı döndüğümde kahkahalarla bozdu da evde kovalamaca oynadık :)) 700 parçadır. Her renkten en fazla 5 adet verilmesi tavsiye edilir.Bu mozaik oyununu henüz denemedik. Kötü gün oyuncağı, acil durum paketi olarak bekliyor. Renk, boyut, sayı, vs. kavramlari için düşünüyorum.
En yakın zamanda oyun grubundaki anneler&eniklerimizi de alıp Özyiğit' e bir çıkartma daha düşünüyoruz. Havalar bir düzelirse soluğu Kemeraltı' nın cıvıltılı sokaklarında alacağız.

0 yorum:

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More